Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ANieetatowe Grupy Rozpoznania rozwijają się w Żandarmerii Wojskowej

| Autor:

Nieetatowe Grupy Rozpoznania wzorem policyjnych NGR-ów rozwijają się w strukturach terenowych jednostek organizacyjnych ŻW.

piro 1
 

Żołnierze, którzy nabyli uprawnienia w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, przygotowywani są przez pirotechników Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w systemie szkoleń i ćwiczeń praktycznych.

19 maja kilkudziesięciu żandarmów z Żagania, Elbląga, Szczecina, Bydgoszczy i Krakowa zakończyło pierwszy etap szkolenia. Zajęcia były ukierunkowane na przygotowywanie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do działań pirotechnicznych podczas Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Wysoki poziom szkolenia zapewnili przede wszystkim wykładowcy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Kursanci, po pozytywnie zakończonych egzaminach, teoretycznym i praktycznym, otrzymali uprawnienia w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Pirotechnicy z Grupy Pirotechnicznej Wydziału Ochrony przygotowali kilkudniowe szkolenia dla pirotechnicznych adeptów ŻW, w ramach których przeprowadzili zajęcia teoretyczne (wykłady i prezentacje) oraz ćwiczenia praktyczne w obiektach stałych i środkach transportu.

Głównymi zagadnieniami były sprawdzenia pirotechniczne i działanie w Punktach Kontroli Bezpieczeństwa do niedawna nazywanymi Punktami Kontroli Pirotechnicznej. Uczestnicy szkolenia zostali również zapoznani z najnowszym sprzętem pirotechników Sekcji Rozpoznani Pirotechniczno-Radiologicznego.

Kolejnym etapem szkolenia pirotechników Wydziału Ochrony będą ćwiczenia realizowane z wykorzystaniem autobusów miejskich miasta stołecznego Warszawa.