Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ADzień Weterana

| Autor: chor. Tomasz Rybarczyk

d3
 

Zbiórka rozpoczęła się złożeniem meldunku przez szefa sztabu ppłk Artura Danielskiego dowódcy 5 pa płk Jackowi Kilińskiemu. W następnej kolejności poczet flagowy dokonał wciągnięcia na maszt flagi państwowej  i został odegrany Hymn Państwowy. Szef Sekcji  Personalnej S-1 mjr Maciej Kaczmar odczytał rozkazy okolicznościowe tym samym upamiętniając ten wyjątkowy dla żołnierzy dzień.

29 maja jest obchodzony w Wojsku Polskim jako Dzień Weterana Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Jest to szczególny dzień w kalendarzu każdego żołnierza – uczestnika misji. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie i nawiązuje do pierwszej misji w 1948 roku, która powstała w Palestynie i miała za zadanie utrzymanie rozejmu w konflikcie arabsko – izraelskim.

Zgodnie z maksymą: „Najdroższa operacja pokojowa kosztuje znacznie mniej niż najtańsza wojna” żołnierze Wojska Polskiego narażając zdrowie i życie od lat pełnili i pełnią służbę w różnych zakątkach świata. Około ośmiuset żołnierzy Wojska Polskiego odniosło rany na wszystkich misjach świata, a wielu oddało to co najcenniejsze i najdroższe – własne życie.

Podczas uroczystej zbiórki dowódca  pułku płk Jacek Kiliński dziękując uczestnikom misji dodał - Dzień ten jest doskonałą okazją, aby złożyć wszystkim weteranom najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazić słowa szacunku i uznania dla zaangażowania, profesjonalizmu oraz poświęcenia z jakim swoje obowiązki wykonywali i wykonują Polscy żołnierze w misjach poza granicami kraju.

Dowódca podziękował osobiście pięciu weteranom służącym w sulechowskim pułku, którzy zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych w misjach. Urlopami oraz nagrodami rzeczowymi zostali wyróżnieni:

  • kpt. Robert Adamczyk
  • ppor. Łukasz Waśko
  • mł. chor. Marcin Kaźmierski
  • mł. chor. Jarosław Kowalski
  • k pr. Krystian Dębski

Podczas zbiórki płk Kiliński wręczył również certyfikacje uzyskania trzeciej klasy specjalisty wojskowego sześciu żołnierzom. Zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów pułku.