Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŻołnierze 12 Brygady ćwiczyli na Łotwie.

| Autor: kpt. Janusz Błaszczak Zdjęcia: Archiwum 12BZ

Siedemnastu żołnierzy Błękitnej Brygady uczestniczyło w ćwiczeniu pod kryptonimem "Wolfpack Shield-16 , które na przełomie kwietnia i maja odbyło się na Łotwie.

1
 

Pod koniec kwietnia wytypowana grupa 17 żołnierzy z pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej pod dowództwem podporucznika Macieja Kluczyńskiego rozpoczęła przemieszczenie w rejon poligonu w pobliżu miejscowości Adazi w Republice Łotewskiej. Po przybyciu na miejsce pierwsze dnia zostały przeznaczone na zapoznanie się z infrastrukturą poligonu, procedurami taktycznymi  i uzbrojeniem pododdziału. Sprecyzowany został również plan przydziału polskich żołnierzy do poszczególnych szwadronów i kompanii. Nasi żołnierze zostali przydzieleni do amerykańskich pododdziałów z 2 Pułku Kawalerii na stanowiska dublerów, czyli stanowiska równorzędne lub zbliżone do tych , które zajmują w kraju. Jest to tym bardziej istotne, gdyż wcześniej żaden z żołnierzy 12 Brygady nie miał możliwości działania w składzie  drużyny amerykańskiej.

Przez cały okres trwania ćwiczenia żołnierze Błękitnej Brygady uczestniczyli we wszystkich aspektach działań taktycznych pododdziałów amerykańskich - stając się jego integralnym elementem. Oprócz udziału  w działaniach taktycznych i wpływu na decyzje podejmowane przez amerykańskich podoficerów, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej  wykonywali strzelania ze wszystkich rodzajów dostępnej broni osobistej i zespołowej oraz moździerzy kalibru 120 milimetrów i 60 milimetrów.

 Po zakończeniu ćwiczenia żołnierze Błękitnej Brygady podziękowali swoim amerykańskim odpowiednikom za możliwość wspólnych działań  i wręczyli im pamiątkowe monety.