Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AElewi z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Muzeum Henryka Sienkiewicza

| Autor:

„Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków”, te słowa przyświecały wycieczce dydaktyczno-wychowawczej dla elewów.

2
 

Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 15 maja br. zorganizował wyjazd do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, dla uczczenia Roku Laureata Nagrody Nobla.

W Oblęgorku mieści się posiadłość pisarza, którą otrzymał w darze od polskiego społeczeństwa, z okazji 25-lecia pracy literackiej. W pałacu jest muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Wnętrza są utrzymane w stylu, kiedy prozaik tu mieszkał i pisał „ku pokrzepieniu serc”. Oryginalne meble, obrazy i tkaniny tworzą niesamowity i unikalny klimat. W muzeum znajdują się cenne pamiątki po Henryku Sienkiewiczu, albumy, dokumenty oraz listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu.

Zwiedzając muzeum nie można pominąć urokliwego XIX-wiecznego parku otaczającego pałac, do którego prowadzi piękna aleja lipowa.

Kolejną atrakcją wycieczki po Górach Świętokrzyskich był pomnik przyrody – legendarny Dąb Bartek, liczący ok. 700 lat. Elewi uwiecznili majestatyczne drzewo licznymi fotografiami.