Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A A2 Pułk Inżynieryjny rozpoczął wsparcie inżynieryjne Światowych Dni Młodzieży Budowa mostów

| Autor: kpt. Justyna Murawska, zdjęcia – ppłk Piotr Pytel

W ramach wsparcia inżynieryjnego Światowych Dni Młodzieży(ŚDM) 2016, w dniu 16.05.2016 r. żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, rozpoczęli budowę czterech mostów tymczasowych z konstrukcji składanej DMS-65. W ramach zgrupowania zadaniowego Wojskowych Jednostek Odbudowy (WJO), dowodzonego przez ppłk Piotra Pytla, zostanie zmontowane 336 metrów bieżących konstrukcji. Najszerszy z obiektów będzie miał siedem pasów jezdni o łącznej szerokości 40 metrów. Urządzone przeprawy mają zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom uczestniczącym w uroczystościach, a przede wszystkim sprawną ewakuację.

DSC0161
 

Ponad 60 żołnierzy i 35 jednostek sprzętu realizuje wsparcie inżynieryjne w trzech grupach montażowych, dowodzonych przez por. Łukasza Kowalika, kpt. Jacka Stonia i por. Ireneusza Kozubala. Ze względu na cztery różne lokalizacje obiektów, elementy mostów dowożone są z placu składowania przez grupę transportową, którą dowodzi st. chor. szt. Waldemar Pawłowski. Prace pomocnicze przy budowach wykonuje grupa maszyn inżynieryjnych pod dowództwem st. kpr. Marcina Mataczyńskiego. Nad technicznym aspektem wykonywanego zadania czuwa inżynier kpt. Justyna Murawska.

Dzięki zaangażowaniu Wojskowych Jednostek Odbudowy 2. Pułku Inżynieryjnego w organizację ŚDM 2016, po raz kolejny mamy okazję doskonalić naszych specjalistów i zbierać nowe doświadczenia. Mamy też możliwość współpracy z przedstawicielami samorządów i władz państwowych. Zarówno na etapie przygotowań do wykonania zadania, jak i rozpoczęcia prac ta współpraca układała się bardzo dobrze, zarówno z Wojewodą Małopolskim, jak i naszymi gospodarzami w Brzegach, Gminą Wieliczka.

Warto zwrócić uwagę, że wsparcie inżynieryjne ŚDM 2016, jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez Wojskowe Jednostki Odbudowy, od czasu ich sformowania. Zakończenie realizacji zadania planowane jest do 17 czerwca.

 

TVP 3 KRAKÓW – „Wojsko połączy brzegi w Brzegach”

Link: http://krakow.tvp.pl/25390211/wojsko-polaczy-brzegi-w-brzegach