Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ACzłonkowie Świętokrzyskiej Legii Akademickiej szkolili się w CPdMZ

| Autor: kpt. Kamila Kreis-Tomczak, zdjęcia: mjr Krzysztof Nowicki

Od października ubiegłego roku w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach szkolą się członkowie Świętokrzyskiej Legii Akademickiej.

DSC00852
 

Legię powołali studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz logistyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach we współpracy z klasami mundurowymi szkół średnich województwa świętokrzyskiego. W radzie programowej organizacji znaleźli się m.in. komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce, świętokrzyski komendant wojewódzki policji, szef wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego.

Szkolenie to odbywa się w ramach trzydniowych turnusów w każdym miesiącu. Na mocy zawartego porozumienia, CPdMZ udostępnia do szkolenia własne pojazdy, sprzęt szkoleniowy, oraz zapewnia instruktorów. W ostatni weekend (13-15.05.16) odbyło się kolejne trzydniowe szkolenie, w ramach którego członkowie Legii Akademickiej odbyli zajęcia z ochrony obiektów, topografii w dzień i w nocy, a także zapoznali się z elementami SERE, systemów przetrwania w warunkach niekorzystnych i walki wręcz.

Cykl zajęć zostanie zakończony przeprowadzeniem kwalifikacji, po których uczestnicy kursu będą mogli dowodzić drużyną.

Jak podkreśla dyrektor kursu major Krzysztof Nowicki z CPdMZ: „studenci – członkowie Legii po zakończeniu kursu ze względu na uzyskane umiejętności i wiedzę, oraz wysokie morale i poczucie patriotyzmu mogą zostać wartościowymi żołnierzami w tworzących się Wojskach Obrony Terytorialnej”.