Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AĆwiczenie antyterrorystyczne w hotelu

| Autor: Sylwia Guzowska, zdjęcia: Sylwia Guzowska, sierż. Paweł Świstak

Przed Szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ćwiczą działania w warunkach najbardziej zbliżonych do możliwych zagrożeń.

SYG1160
 

Tym razem ćwiczenia zgrywające służb zorganizował Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji. W zajęciach, które odbyły się 16 maja w hotelu SofitelWarsaw Victoria, uczestniczyli żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Ochrony Rządu oraz pracownicy hotelu odpowiedzialni za bezpieczeństwo gości.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że do warszawskiego hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych,  posiadający ładunki wybuchowe osób. Napastnicy wzięli zakładników i zabarykadowali się w sali teatralnej. Podczas symulacji antyterrorystyczne zespoły taktyczne w realnych warunkach sprawdziły swoje umiejętności, zgranie oraz przećwiczyły obowiązujące w takich przypadkach procedury.

– To nasze kolejne wspólne zajęcia. Tym razem przećwiczyliśmy m.in. sprawne przemieszczanie się w zagrożonym hotelu, zatrzymanie napastników, udzielanie pierwszej pomocy oraz zabezpieczenie broni i materiałów wybuchowych. Weryfikacji poddana została również poprawność reagowania pracowników ochrony hotelowej – powiedział Matys, operator Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Żołnierz dodał, że w celu utrzymywania stałej gotowości do realizacji zadań związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu WDS realizuje bardzo bogaty program szkoleniowy.