Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŚwięto 11. Batalionu Dowodzenia

| Autor: por. Krzysztof Jędrys, zdjęcia: sierż. Krzysztof Dziuk

Po raz pierwszy w historii tegoroczne obchody święta 11. Batalionu Dowodzenia odbyły się 13 maja br. w Żaganiu. W ten sposób łącznościowcy chcieli podkreślić macierzystą przynależność do miejsca ich stałego stacjonowania.

IMG52561600x10671024x683
 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną w Kościele Garnizonowym przez Proboszcza Parafii Wojskowej, ks. mjr. Władysława Jasicę. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Jarosław Mika, byli dowódcy batalionu, a także władze powiatowe i samorządowe Żagania, Szprotawy i Kożuchowa. Przybyli również nauczyciele i uczniowie z żagańskich i szprotawskich szkół oraz członkowie stowarzyszeń wojskowych i innych organizacji. Po raz pierwszy obecni byli również harcerze z Zielonogórskiego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Tuż przed jedenastą w dawnym miejscu dyslokacji jednostki, w byłym kompleksie „Żagań-Miasto” przy ul. Dworcowej odsłonięto szczególny pomnik, który upamiętnia stacjonowanie tam łącznościowców przez kilkadziesiąt powojennych lat. Ta inicjatywa oraz okazane wsparcie w realizacji projektu, to zasługa Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Zielonej Górze, władz powiatowych i samorządowych Żagania, a także Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 11. Batalionu Dowodzenia. Zbudowany w kształcie anteny terminala satelitarnego obelisk stanowi trwały i piękny symbol kart dziejów żagańskich Wojsk Łączności i Informatyki. Aktu odsłonięcia dokonali: dowódca 11LDKPanc, gen. dyw. Jarosław Mika, dyrektor Oddziału Rejonowego Agencji Mienia Wojskowego w Zielonej Górze, Tomasz Lewandowski, starosta powiatu Żagań, Henryk Janowicz, burmistrz Żagania, Daniel Marchewka, dowódca 11 bdow, ppłk Dariusz Lesiuk oraz prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 11 bdow, Zbigniew Barski.

„Z satysfakcją podkreślam, że jest to już kolejne w historii żołnierzy łączności 11. Batalionu Dowodzenia odsłaniane miejsce utrwalania ich pamięci. Pomnik ten dedykowany jest również tym, którzy spoglądają już na nas z posterunków wiecznej warty, a którzy służyli i pracowali w tym kompleksie koszarowym. Pro memoria ad astra – przez pamięć do gwiazd…” – powiedział podczas odsłaniania pomnika dowódca 11 bdow, ppłk Dariusz Lesiuk.

Podczas apelu na żagańskim rynku, po odczytaniu rozkazów i decyzji dotyczących wyróżnień dla żołnierzy oraz wręczeniu im nagród, nastąpiło uroczyste wręczenie proporców dla poszczególnych pododdziałów jednostki wojskowej. Insygnia te, w kolorystyce czarno-granatowej, czyli nawiązującej do barw jednostki, mają wymiar symboliczny, stanowiąc ukłon w stronę historii polskiego oręża.

Następnie, po przywołaniu pamięci tych żołnierzy, którzy odeszli już na wieczną wartę, nastąpiła salwa honorowa. Przed defiladą pododdziałów wystąpiły Mażoretki z Orkiestry Dętej miasta Leszno, a w dalszej części apelu kompania honorowa złożona z żołnierzy 1 kompanii łączności pod dowództwem kpt. Bartosza Wirskiego, zaprezentowała pokaz musztry paradnej.

Wieczorem, w Klubie Wojskowym „Czarnej Dywizji” odbył się koncert jednej z najbardziej popularnych współczesnych wokalistek wykonujących muzykę z pogranicza pop i rocka – Anny Wyszkoni, która specjalnie dla żołnierzy i pracowników wojska 11bdow wystąpiła z koncertem „20/20”.