Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AHistoria łączności w nowej odsłonie

| Autor: kpt. Michał Romańczuk

Słynna maszyna szyfrująca Enigma, radiostacja zrzutowa żołnierzy Armii Krajowej oraz amerykańska radiostacja skonstruowana na potrzeby konfliktu w Wietnamie – to tylko część bogatej ekspozycji Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

O tym, że w Zegrzu szkoli się łącznościowców na potrzeby Sił Zbrojnych, wiedzą praktycznie wszyscy interesujący się tematyką wojska. Zdecydowanie mniej osób wie natomiast, że w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) znajduje się niezwykle ciekawa ekspozycja sprzętu oraz pamiątek ilustrujących bogatą historię kolejnych pokoleń polskich łącznościowców. Zgromadzonych w Sali Tradycji eksponatów nie powstydziłyby się nawet największe muzea, są bowiem wśród nich prawdziwe perełki, takie jak doskonale zachowana, słynna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, czy też produkowana w Wielkiej Brytanii radiostacja zrzutowa AP-5, która była jedną z najlepszych konstrukcji radiostacji wywiadowczych w czasie II Wojny Światowej. Produkowana głównie na potrzeby brytyjskiego wywiadu wojskowego, trafiała również do  ruchów oporu w Europie i w konspiracyjnej działalności korzystali z niej m.in. żołnierze Armii Krajowej.

Mniej bogatą, ale również ciekawą historię mają też inne eksponaty, takie jak np. radiostacja PRC-25, szeroko używana przez amerykańskie wojska w czasie konfliktu w Wietnamie. Warto też zwrócić uwagę na wyprodukowany w 1942 roku nadajnik ratunkowy BC-778-D „Gibson Girl”, przeznaczony do nadawania sygnały SOS przez rozbitków ze statków i samolotów. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się unikatowy, polski mikrokomputer domowy Meritum I z 1983 roku, którego „sercem” jest NRD-owski procesor o szybkości … 2,5 Mhz i pamięci RAM 17 kb.

W ostatnim czasie Sala Tradycji CSŁiI przeszła gruntowną renowację, zmieniono wystrój wnętrz, dodano też nowe eksponaty, zdjęcia i pamiątki, dzięki czemu całość nabrała nowego kształtu i blasku. Osobną ekspozycję stanowią nieco bardziej współczesne pojazdy łączności, wśród których największą atrakcją są doskonale zachowane i nadal popularne UAZ-y, czyli wozy dowodzenia WD-43 i RD-115 oraz wozy dowodzenia na transporterze SKOT.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki umożliwia bezpłatne zwiedzanie Sali Tradycji, jednak termin wizyty w zegrzyńskiej jednostce wojskowej należy wcześniej ustalić z kapitanem Marcinem Syrówką, nr tel. (22) 248-3612.

Więcej zdjęć oraz informacji na temat Sali Tradycji CSŁiI można znaleźć na stronie Centrum: http://www.cslii.mil.pl