Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŚwięto 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich

| Autor: kpt. Janusz Błaszczak

W dniach 10 i 11 lipca 2015 roku żołnierze 2 batalionu Błękitnej Brygady, o wyróżniającej nazwie 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich, obchodzili swoje święto, które przypada w rocznicę bitwy pod Jazłowcem.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek wieczorem w "białych koszarach" w Stargardzie Szczecińskim, gdzie stacjonuje 14 batalion Ułanów Jazłowieckich. Przed pomnikiem Kawalerzystów Konnych i Pancernych odbył się apel poległych, zakończony salwą honorową. Podczas apelu żołnierze uczcili też pamięć chorążego Andrzeja Rozmiarka, który w 2009 roku zginął na misji w Afganistanie.

Natomiast w sobotę (11 lipca) z okazji 96. rocznicy bitwy pod Jazłowcem, w stargardzkich "białych koszarach" o godzinie 12.00 odbył się uroczysty apel, który poprzedziła msza święta w intencji ułanów oraz defilada pododdziałów. Z okazji święta 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej dowódca batalionu podpułkownik Paweł Skuza uhonorował 11 żołnierzy. Odznaki pamiątkowe 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich otrzymali: kapitan Karol Gomółka, chorąży Tomasz Matuk, młodszy chorąży Sebastian Derlatka, plutonowy Marek Kwiatkowski, starszy kapral Remigiusz Walczak, kapral Marcin Buczkowski, kapral Łukasz Brzeziński, starszy szeregowy Piotr Kabat, starszy szeregowy Rafał Wróbel, starszy szeregowy Andrzej Winiarz i starszy szeregowy Mariusz Kucharski.

Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się defilada pododdziałów. Po jej zakończeniu żołnierze z 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Dwie godziny później na terenie strzelnicy garnizonowej rozpoczął się festyn rodzinny, z mnóstwem atrakcji i pyszną żołnierską grochówką. Między innymi, w trakcie festynu odbył się dynamiczny pokaz wyszkolenia bojowego współczesnych ułanów zaprezentowali żołnierze 1 kompanii 14 batalionu.

W uroczystościach święta 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich uczestniczyli mieszkańcy Stargardu Szczecińskiego, byli żołnierze oraz licznie zaproszeni goście, a wśród nich: prezes Rodziny 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Pan Jan Gromnicki, wiceprezes Rodziny 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich ppłk Marek Dragan, starosta powiatu stargardzkiego Pan Ireneusz Rogowski oraz byli dowódcy i żołnierze batalionu, a także grupy rekonstrukcyjne z Sandomierza, Sochaczewa i Wrocławia.

2 batalion piechoty zmotoryzowanej, o wyróżniającej nazwie 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich, składa się z pododdziałów piechoty zmotoryzowanej, wsparcia, dowodzenia oraz logistycznych. Wyposażony jest w Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, BWP-1, pociski przeciwpancerne Spike, moździerze, granatniki przeciwpancerne, granatniki automatyczne, karabiny maszynowe, karabiny wyborowe i broń strzelecką. Żołnierze batalionu brali udział w misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Ponadto jako pierwsi w Wojskach Lądowych pełnili (i to dwukrotnie w 2012 i 2014 r.) dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO.

***

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich - oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej. Święto pułku: od 1926 roku 11 lipca (rocznica bitwy pod Jazłowcem w 1919). Z końcem czerwca 1919 roku pułk rozpoczął działania zbrojne w Małopolsce Wschodniej przeciwko oddziałom ukraińskim. Ułani walczyli nad Złotą Lipą, pod Sokołowem i nad Strypą. W dniach 11 do 13 lipca 1919 r. pułk w ciężkim boju pod Jazłowcem odparł atakujące oddziały ukraińskie (łącznie w sile dwóch i pół brygady) i nie dopuścił wroga do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Po tym wydarzeniu NMP Jazłowiecka została patronką pułku, który przyjął nazwę Jazłowiecki.