Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AKu chwale zapomnianych bohaterów

| Autor: kpr. Maciej Hering

Minionej soboty odbywały się w Toruniu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto upamiętniające dokonania wszystkich osób, które po 1945 roku nie zaprzestały walki o niepodległość zniewolonej ojczyzny, przez co wielu z nich, spotkało się z licznymi represjami ze strony  stalinowskiego reżimu.

Obchody rozpoczęły się w sobotę 1 marca, o godz. 11 po lewobrzeżnej stronie Wisły, w tamtejszym parku przy ulicy Poznańskiej. Mieszkańcy Podgórza i okolic zaprezentowali inscenizację historyczną, bardzo wiernie oddającą klimat tamtych dni. Konieczność nieustannej walki z bezpieką przez żołnierzy AK, jak również śmiertelne niebezpieczeństwo czyhające na tych, którzy zdecydowali się „iść do lasu” i partyzanckimi metodami walczyć z wszechobecnym wrogiem. W podobnym tonie przebiegały dalsze inscenizacje, m.in. ta zorganizowana przed gmachem sądu przy ul. Piekary na toruńskiej Starówce. Mogliśmy tam na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało wyłapywanie przez bezpiekę wszystkich „podejrzanych” osób na toruńskich ulicach krótko po ustanowieniu w Polsce komunistycznych władz. A to wszystko, co warto nadmienić, z wykorzystaniem historycznych eksponatów z epoki, pozyskanych z Muzeum Historyczno Wojskowego w Toruniu.

- Warto wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu toruńskiej młodzieży, z licznych stowarzyszeń i organizacji patriotycznych, bez których nie bylibyśmy w stanie tak wiernie oddać panujących wówczas realiów - tłumaczy Piotr Olecki z toruńskiego MHW. Choć trzonem obchodów była inscenizacja pod gmachem sądu oraz złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary stalinowskiego terroru, to jednak nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w kościele Panny Marii, jak również wystawa historycznych eksponatów z tamtych czasów, głównie elementów uzbrojenia, wykorzystywanych w walkach zarówno po stronie bezpieki, jak i żołnierzy AK.

Uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych nie mogłyby się odbyć bez obecności władz miasta oraz województwa. Prezydent Torunia, Michał Zaleski, za wieloletnie wspieranie pamięci narodu odebrał od zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej medal za zasługi.

- Żołnierze Armii Krajowej, walczący o niepodległość zniewolonej Polski, na zawsze pozostaną w naszej pamięci prawdziwymi bohaterami - wspominał prezydent Zaleski. - Choć ta trudna historia dopiero od niedawna znajduje swoje miejsce w annałach naszych dziejów, to jednak musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby już nigdy bohaterskie czyny żołnierzy wyklętych, nie poszły w zapomnienie.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni udali się na otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Zaplute Karły Reakcji”, prezentującej plakaty propagandowe z okresu początków stalinizmu w Polsce, jak również liczne eksponaty z tego okresu zgromadzone w toruńskim Muzeum Historyczno-Wojskowym.

Warty wspomnienia jest również udział żołnierzy z toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w organizacji wspomnianych uroczystości. Szeregowi elewi odbywający w CSAiU służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych pełnili wartę przy tablicy upamiętniającej ofiary stalinowskich represji, jak również wspomogli delegacje władz miasta w składaniu okolicznościowych wiązanek kwiatów.