Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ASiły Powietrzne

| Autor: DKS MON

Siły Powietrzne (SP) są rodzajem sił zbrojnych, przeznaczonym do utrzymania odpowiedniego stopnia kontroli, a w razie potrzeby do obrony przestrzeni powietrznej kraju. Funkcjonują w ramach narodowego systemu obrony, który jest zintegrowany z systemem sojuszniczym oraz z właściwymi europejskimi systemami cywilno-wojskowymi.

Siły Powietrzne, które posługują się najnowocześniejszym sprzętem lotniczym, rakietowym i radarowym, składają się z:

- Wojsk Lotniczych,

- Wojsk Obrony Przeciwlotniczej,

- Wojsk Radiotechnicznych.

Służąc w Siłach Powietrznych można zdobyć umiejętności pilotowania nowoczesnych samolotów, zarówno bojowych jak i transportowych oraz śmigłowców. Osoby interesujące się elektroniką mogą nauczyć się obsługi zestawów radarowych najnowszych generacji oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń walki elektronicznej. Dla osób interesujących się techniką rakietową Siły Powietrzne mają propozycje służby w jednostkach przeciwlotniczych.

Żołnierze Sił Powietrznych pełnią służbę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. SP biorą udział w ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji „Air Policing”. Piloci samolotów transportowych typu CASA-295M i C-130 Hercules zaopatrują polskich żołnierzy w Afganistanie.