Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A APoszukiwany zawód - Operator drona

| Autor:

Już nie tylko wojsko, ale także wiele instytucji cywilnych chce wykorzystywać drony. Operatorzy takich bezpilotowych maszyn, nagle z dnia na dzień, stali się niezwykle poszukiwani. Leśnicy chcą z powietrza wypatrywać pożarów, rolnicy doglądać upraw, a energetycy linii wysokiego napięcia. Nawet na weselu dron musi być obecny. Czyżby narodził się nam jeden z zawodów niedalekiej przyszłości?

W dniach 8-9 października 2015 roku w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona logistyce i zarządzaniu w mediach, a w szczególności w mediach lokalnych.

Oprócz przedstawienia użyteczności oficjalnych witryn internetowych miast i gmin oraz rafinacji ("wyłuskiwania" ukrytych informacji) dużej ilości zasobów sieciowych - Big Data (np.: wyszukiwanie konkretnego wydarzenia ze wszystkich ukazujących się w Internecie informacji w czasie jednego roku), zaprezentowano również wykorzystanie dronów w mediach (dron zaprezentowany został w auli, w której odbywała się konferencja).

Clipboard01

Zawieszony przy suficie sali wykładowej dron (dwa biało-czerwone światełka) przekazuje obraz na duży ekran (fot.: Ryszard Rogoń)

Zobrazowano także, w jaki sposób nowoczesne technologie informatyczne potrafią poprawić funkcjonowanie administracji. Omówiono formy finansowania przedsięwzięć innowacyjnych, zakres edukacji medialnej oraz dynamikę zmian w sektorze mediów cyfrowych (w naszym kraju radio nadaje w systemie analogowym, a telewizja już tylko w cyfrowym).

W Polsce z Internetu korzysta około 25 mln osób (70% społeczeństwa), a dostęp do niego ma 75% gospodarstw domowych. W coraz większym stopniu (około 46%) odbiór uzyskiwany jest poprzez urządzenia mobilne (telefony komórkowe, laptopy itp.). Internet w rekonwersji kadr, oprócz przesyłania dużych wolumenów danych, będzie można wykorzystać w przyszłości do badania efektywności przekwalifikowania zawodowego oraz praktyk zawodowych.

Clipboard02a

Uczestnicy konferencji przed Instytutem Dziennikarstwa UW (fot.: Ryszard Rogoń)

Wydaje się, że ciekawym pomysłem byłoby wprowadzenie do rekonwersji kadr nowej formy pomocy w postaci projektów internetowych (CROWDFUNDING). W projektach tych czynną stroną nie byłaby firma czy przedsiębiorstwo, ale człowiek, który bez własnego kapitału miałby szansę na realizację swojego pomysłu.