Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A A

Uwaga!
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.

FAQ -Często zadawane pytania
Autor Treść
Slayer
Moderator
starszy sierżant

Data: 18.12.2006 22:30

Oto moje prototypowe FAQ dla naszego forum.
Będzie ono sukcesywnie uzupełniane o nowe informacje.
Znajdziesz tutaj najczęściej zadawane na forum pytania wraz z odpowiedziami :)

Starych forumowiczów prosiłbym o pomoc w poprawieniu ew. błędów/nie ścisłości i podsyłanie na PW propozycji nowych punktów w FAQ.

FAQ

Ile trwa służba zasadnicza?
-Obecnie trwa 9 miesięcy

Ile trwa służba zasadnicza dla absolwentów szkół wyższych?
-Obecnie trwa 3 miesiące

Ile trwa służba zasadnicza dla studentów
-Obecnie trwa do 6`ciu tygodni

Ile trwa służba zastępcza
-Obecnie trwa 18 miesięcy, 6 miesięcy dla absolwentów szkół wyższych

Czy w wojsku można zrobić prawo jazdy kat.C ?
-Tak można, ale dotyczy to jedynie osób odbywających pełna, 9 miesięczna służbę wojskową.

Czy w wojsku w czasie ZSW można zrobić prawo jazdy innych kategorii?
-Zdarza się to naprawdę rzadko, ale teoretycznie jest możliwość zrobienia kat. C+E. W praktyce na te kursy kierowana jest zazwyczaj kadra zawodowa, ew. Marynarze nadterminowi.

Czy wojsko płaci za egzaminy na kat.C?

-Tak wojsko płaci za PIERWSZY egzamin.

Czy wojskowe prawo jazdy jest ważne w cywilu?
-Po odbyciu służby wojskowej należy się zgłosić z wojskowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów, do urzędu który w Twoim mieście odpowiedzialny jest za wydawanie prawa jazdy, przygotować ok. 70Zł i czekać jakieś 3 tygodnie na wydanie prawa jazdy.

Dostałem/Podpisałem kartę powołania, czy można się z tego wycofać?
-Jeżeli już przyjąłeś kartę to będzie to bardzo trudne, albo nawet niemożliwe, odwoływać możesz się dopóki nie masz jeszcze tej karty.

Chciałbym starać się o ponowną komisję lekarską/służbę zastępczą, ale WKU chce mi już wcisnąć karte powołania, czy mogą to zrobić?

-Nie, nie mogą, masz prawo ubiegać się o ponowną komisję lekarską/służbę zastępcza, masz także prawo odwoływać się od jej orzeczenia. W tym czasie po prostu nie przyjmujesz karty powołania.

Czy po odbyciu ZSW mogę zostać w wojsku?
-Tak oczywiście, możesz zostać np. W korpusie st. szeregowych zawodowych jeżeli Twoja jednostka będzie posiadała wolne etaty.
Możesz też próbować jeszcze w czasie ZSW dostać się do szkoły podoficerskiej.

Chcę zostać zawodowym wojskowym, kończę liceum i nie wiem co dalej robić w tym kierunku:

-Masz trzy możliwości:
1.korpus zawodowych szeregowych -trzeba najpierw odbyć 9 miesięczną ZSW.
2.korpus podoficerów -musisz złożyć papiery do szkoły podoficerskiej (szczegóły w Twoim WKU)
3.korpus oficerów – trzeba złożyć papiery do wyższej szkoły oficerskiej -są to jednocześnie studia które kończysz z tytułem magistra.

Jaki stopień wojskowy dostanę po ukończeniu szkoły podoficerskiej?
-stopień Kaprala (bądź Mat w Marynarce Wojennej)

Jaki stopień wojskowy dostanę po ukończeniu wyższej szkoły oficerskiej?
-stopień podporucznika

Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat szkół wojskowych, gdzie szukać informacji?
-np. Tutaj:
http://forum.wojsko-polskie.pl/linki-do-szkol-wojskowych-vt5559.html
http://forum.wojsko-polskie.pl/szkoly-oficerskie-vt5618.html

Kończę/skończyłem 27 lat, czy zostanę przeniesiony do rezerwy

-Nie, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej zniesiono tą granicę wiekową. Teoretycznie WKU może teraz powołać do wojska nawet 50 latka :)

Mam żonę/dziecko/kredyty/firmę/pracę (niepotrzebne skreślić) czy przeniosą mnie do rezerwy?
-Nie, WKU będzie mogło Cie powołać do służby, możesz ew. Liczyć na zasiłek dla rodziny (ok.800zł) pod warunkiem że jesteś jedynym żywicielem rodziny.

Czy dostanę odroczenie gdy zapiszę się do szkoły policealnej?

-Tak.UWAGA**Odroczenie otrzymuję się ze względu na pobieranie nauki a nie na chęć jej podjęcia. To dotyczy wszystkich osób które zostały skreślone, wyrzucone ze szkół bądź uczelni w trakcie roku szkolnego. Więc nie pobierają nauki i podlegają wcieleniu.**

Zapomniałem donieść do WKU zaświadczenia ze szkoły potwierdzającego nauke, WKU przysłało mi zaproszenie po odbiór biletu. Co robić?
-donieść zaświadczenie ze szkoły do WKU, otrzymasz wtedy odroczenie.

Niedługo odbywam ZSW co powinienem zabrać ze sobą do wojska?
-Poczytaj to: http://forum.wojsko-polskie.pl/poradnik-rekruta-vt4064.html?highlight=poradnik+rekruta

Jestem kobietą, chciałabym zostać żołnierzem zawodowym, co robić?
-zastanowić się czy interesuje Cie korpus oficerski czy podoficerski, następnie zgłosić się do swojego WKU po dalsze informacje na temat rekrutacji.

Jestem za granicą, wymeldowałem się (bądź nie) z kraju, czy WKU może mi coś zrobić po powrocie?

-WKU ma obowiązek skierować sprawę do prokuratury, która może wydać nawet list gończy za poborowym. W praktyce bywa to bardzo róznie.

Chciałbym dowiedzieć się czegoś o Legii Cudzoziemskiej, gdzie szukać informacji?

-Tu pytać: http://forum.wojsko-polskie.pl/legia-cudzoziemska-vt1318.html?highlight=brac+soba+wojska

Jak wygląda wniosek o zmianę kategorii zdrowia?
-Wygląda to mniej wiecej tak: http://forum.wojsko-polskie.pl/zmiana-kategorii-z-quotd-quot-na-quota-quot-vp28392.html?#28392

Jakie są zarobki żołnierzy zawodowych?
Zarobki żołnierzy zawodowych są ustalone rozporządzeniem MON. Do stawek podstawowego uposażenie należy doliczyć także dodatki.
Roz. MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20041351453&type=2&name=D20041453.pdf
Roz. MON w sprawie określenia grup uposażenia
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20040500487&type=2&name=ATTBYBW9

arcibar

szeregowy

Data: 30.10.2008 20:43

mam pytanie , jak długo w wojsku można przedłużać kontrakt? czy jest jakiś limit maksymalny po którym wiem że podpiszę na służbę stałą?

marul

szeregowy

Data: 30.11.2008 19:47

Slayer napisał:

Chcę zostać zawodowym wojskowym, kończę liceum i nie wiem co dalej robić w tym kierunku:

-Masz trzy możliwości:
1.korpus zawodowych szeregowych -trzeba najpierw odbyć 9 miesięczną ZSW. ”

!!!
Mnie w gdynskim WKU powiedziano, ze kontrakt zawodowego zolnierza mozna podpisac juz po 2 miesiacach "zasadniczej sluzby wojskowej" i ja majac taka wiedze podpisalem "Karte powolania".

--------
Zadzwonilem do Sztabu w Gdansku i wszystko zostalo wyjasnione.
ps. szkoda ze nie mozna kasowac swoich postow.

xxpierdolerxx

szeregowy

Data: 07.02.2012 17:02

Jakbym skończył liceum nie robiąc matury mógłbym się zaciągnąc najpierw do NSR a potem np. W 16BPD ?

ssman

kapral
ssman

Data: 15.09.2012 09:56

arcibar napisał:
„ mam pytanie , jak długo w wojsku można przedłużać kontrakt? czy jest jakiś limit maksymalny po którym wiem że podpiszę na służbę stałą? ”

Max 12 lat ze służbą zasadniczą możesz być na kontrakcie, nie ważne czy szeregowy, podoficer czy oficer...nie można przekroczyć 12 lat bo inaczej cywil...

bartosz905

szeregowy

Data: 06.10.2013 16:37

Małe pytanie czy żołnierz na kontrakcie może zrezygnować z przydziału kwatery na rzecz mieszkaniówki(WAM Kraków)?

sebajw

szeregowy

Data: 18.08.2015 13:57

Wiatm mam takie pytanie jestem żołniezem juz 8 lat chce zrezygnowac co mi sie nalezy po odejściu jakie odprawy ? kontrakt mam do połowy 2016 

butelka bezzwrotna

starszy szeregowy

Data: 18.08.2015 22:05

Co ci się należy to kuroniówka ....  Nie nabyłeś praw do emerytury, ani do odprawy... 

Stefan69

szeregowy

Data: 14.05.2016 09:11

Witam, jestem nowy nie wiedzialem gdzie napisac.
Mam pytanie odnośnie pierwszego miesiąca służby zawodowej. Syszałem, że "nowy"żołnierz ma jakaś ochrone pierwszy miesiąc. Troche grzebalem, ale cieżko coś znaleśc. Mógłby ktoś podesła jakiś link do przepisów albo napisac co i jak z tą ochroną czy cos takiego w ogole jest? 

cana123

podporucznik

Data: 14.05.2016 16:49

tez to slyszalem ale to chyba zalezy od jednostki i nie jest to ustawowe, znajoma sie dostala na zawodową i wlasnie pytalem ją o tą miesiecznia ochronke i powiedziala ze u niej nic takiego nie ma. mi sie wydaje ze to zalezy od dowodcy ze daje nowego pracownikowi czas na zapoznanie sie ze wszystkim na spokojnie.

Stefan69

szeregowy

Data: 14.05.2016 21:40

Dzieki, jakby coś kotś wiedział na ten temat więcej to proszę napisać tu czy PW. Miłego weekend'u ;)

opiekuneczka21

kapral
opiekuneczka21

Data: 15.05.2016 06:55

Niby ochronka jest ale zależne to od Twojego przełożonego jest śmieje się ja miałam miec na 1 miesiąc a miałam normalnie służby i opier....za wszystko śmieje się masz czas na zapoznanie się z obowiązkami tj ok 1-2,tyg i tyle. Ochronka to temat widmo

cana123

podporucznik

Data: 15.05.2016 17:18

opiekuneczka21 napisał(a) : Niby ochronka jest ale zależne to od Twojego przełożonego jest ja miałam miec na 1 miesiąc a miałam normalnie służby i opier....za wszystko masz czas na zapoznanie się z obowiązkami tj ok 1-2,tyg i tyle. Ochronka to temat widmo

czesto opierdalali? roześmiany

opiekuneczka21

kapral
opiekuneczka21

Data: 19.05.2016 14:08

Ciągle i za wszystko. Oni sądzą że Ty po NSRach chyba wszystko umiesz a jak nie umiesz radzę Ci się szybko nauczyć.

cana123

podporucznik

Data: 20.05.2016 21:04

czyli mentalnie wojsko nadal jest w komunie.